Hibernia
Zdecydowałem się zamknąć forum. Powodów tej decyzji jest naprawdę wiele, a głównym jest to, że więcej z tego nerwów niż radości. Też to pochłaniacz czasu.
Słusznym jest to, by nabrać dystansu do takiej formy rozrywki. Jednak to była fascynująca przygoda i może kiedyś się na to zdecyduję.
Wszystkim, którzy bawili się przez ten krótki okres czasu, pragnę podziękować.

Panteon bóstw celtyckich

Go down

Panteon bóstw celtyckich Empty Panteon bóstw celtyckich

Pisanie by Hibernia on Czw Mar 14, 2013 1:59 pm

Abnoba - w mitologii celtyckiej bogini rzek i lasów.
Aine – iryjska bogini miłości i płodności. Jej głównym zadaniem było zachęcanie ludzi do miłości.
Airmed – bogini sztuki wiedźm i leczenia.
Amaethon – bóg rolnictwa. Ukradł Arawnowi psa, czajkę i kozła sarny, co doprowadziło do Cath Godeau, czyli "Bitwy Drzew", toczonej przez bogów świata podziemnego i potworami a dziećmi Don. W tej bitwie, brat Amaethona o imieniu Gwydion, zamienił drzewa w wojowników, które pomogły dzieciom Don ją wygrać.
Aoi Mac Ollamain - jest bogiem poezji i należy do ludu Tuatha dé Danaan.
Arduinna - celtycka bogini księżyca, polowania i lasów. Jej atrybutem był dzik.
Badb - była boginią wojny przybierającą postać kruka (lub wrony padlinożernej), skąd wzięło się jej imię Badb Catha (kruk bitewny). Pola bitwy nazywano "krainą Badb" i mówiono, że Badb pojawia się na nich w postaci kruka lub wilka. Często wywoływała pomieszanie w szeregach żołnierzy, aby przechylić szalę bitwy na korzyść faworyzowanej przez siebie strony.
Balor – bóg śmierci.
Brigid – patronka poezji, uzdrowicieli, bogini płodności. Była także patronką kowali, rzemieślników i wojowników. Także swą mocą wspierała druidów. Czczona w Imbolc.
Cernunnos – rogaty bóg występujący w wierzeniach Celtów. Cernunnos był bogiem natury, zwierząt, rolnictwa i płodności powiązany z duchami zwierząt rogatych, zwłaszcza barana i jelenia – symbol męskiej siły - oraz wężem. Dodatkowo był opiekunem pasterzy.
Dagda - główne bóstwo celtyckie występujące w mitologii iryjskiej. Jego imię oznacza "Dobry Bóg" lub "Dobra Ręka". Znany jest również jako Cera (Stwórca), Ruaidh Rofhessa (Czerwonowłosy Doskonałej Wiedzy). Był bogiem druidów, rolnictwa, obfitości i płodności. Uosabiał doskonałość, posiadał tajemną wiedzę doskonałą.
Podania przedstawiają tego boga jako postać o ogromnej sile, uzbrojoną w magiczną maczugę bądź kij i kocioł. Owa maczuga była zdolna zabić dziewięciu ludzi jednym uderzeniem, zaś dotknięcie nią przywracało zgładzonym życie. Kocioł należący do boga był bezdenny i mógł wykarmić całą armię. Bóstwo posiadało również bogato zdobioną magiczną harfę wykonaną z dębu, która, gdy Dagda na niej zagrał, ustawiała pory roku we właściwym porządku. Mogła ona być także wykorzystywana do wydawania rozkazów podczas bitew.
W swym posiadaniu miał także dwa wieprze, z których jeden jest zawsze żywy, a drugi zawsze gotowy do upieczenia oraz wiecznie obsypane owocami drzewa.
Jego kochanką była Boann, a żoną Breg. Owocem tego romansu był ich syn Aengus, a prócz niego bóg był ojcem Bodb Dearg, Cermait, Midir, Aine i Brigit. Jego bratem lub synem był Ogma.
Dian Cecht – bóg leczenia.
Donn – w mitologii iryjskiej bóg zmarłych i świata podziemnego. Wierzono, że bóg ten zbiera wokół siebie dusze zmarłych, które przybywały na jego sztormową wyspę przed udaniem się w podróż w zaświaty. W efekcie często w wierzeniach ludowych łączono go z sztormami i katastrofami statków.
Étaín – celtycka bogini słońca.
Lasair – była boginią żniw. Uosabiała lato i była boginią rosnących zbóż. Miała długie, czarne włosy i nosiła srebrną koronę, biżuterię i opaski na ramiona.
Manannan Mac Lir – bóg morza i przyrody. Jego ojcem był Lir, a matką Penarddun. Miał wiele magicznych przedmiotów. Miał statek, który nie potrzebował żagli, płaszcz, który dawał mu niewidzialność, płonący hełm oraz miecz, który nigdy nie chybiał celu.
Lug Lamhfhada - którego imię oznacza "lśniący", był także celtyckim bogiem słońca. Był przystojny, wiecznie młody i pełen życia i energii. Energia ta przejawiała się szczególnie w multum posiadanych przezeń umiejętności, które - według legend - opanował do mistrzostwa. Jego żoną była Rosmerta.
Ogma – w mitologii celtyckiej bóg uczonych, nauczania, pisma i elokwencji. Wynalazł także pismo ogamiczne.
Hibernia
Hibernia
Ionhar

Skąd : Irlandia
Join date : 07/03/2013
Liczba postów : 185

http://hibernia.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach