Hibernia
Zdecydowałem się zamknąć forum. Powodów tej decyzji jest naprawdę wiele, a głównym jest to, że więcej z tego nerwów niż radości. Też to pochłaniacz czasu.
Słusznym jest to, by nabrać dystansu do takiej formy rozrywki. Jednak to była fascynująca przygoda i może kiedyś się na to zdecyduję.
Wszystkim, którzy bawili się przez ten krótki okres czasu, pragnę podziękować.

Kwestie prawa

Go down

Kwestie prawa Empty Kwestie prawa

Pisanie by Hibernia on Pon Mar 25, 2013 12:02 pm

Instytucja rodu stanowiła autonomiczną jednostkę ekonomiczną, a także była podstawą ustroju prawnego.
Wszyscy członkowie danego rodu zaangażowani byli w prace niezbędne do jego przetrwania. Wspólnie wychowywali i uczyli dzieci. Ustna tradycja, w formie pieśni i opowieści im była przekazywana przez dziadków, rodziców i dalszych krewnych. Większość zawodów tym sposobem była dziedziczna.
Z kolei zbiorowa odpowiedzialność klanu powodowała, że jego członkowie zastępowali aparat przymusu państwowego. Zło wyrządzone przez jednego z nich okrywało hańbą cały ród. Jest to racjonalne, skoro cały ród odpowiadał za wychowanie. Jeśli dziecko wyrosło na złoczyńcę, była to wina wszystkich. Dlatego na całym rodzie ciążył obowiązek wypełnienia ericu, czyli zadośćuczynienia za tą zbrodnię.
Istniały też dwa rodzaje wendetty - galanas w przypadku zabójstwa lub morderstwa i sarhad w razie zranienia lub obrazy. Z czasem też opłacano szkodę głównie bydłem. I to była główna sankcja w prawie brehońskim. Zwano ją eneclann(grzywna honorowa). Czasem to nie wystarczało. Inną zasadą była koncepcja naprawienia wyrządzonego zła.
Ponadto istniało także prawo zwane Cáin Adomnáin, które zakazywało czynić krzywdę starcom, kobietom i dzieciom w okresie działań wojennych.
Także władca mógł zawierać głos w ważnych sprawach jak sądzić, aczkolwiek musiał się także liczyć z opinią wysoko stojących druidów. Władca także mógł być sądzony przez swój ród.
Hibernia
Hibernia
Ionhar

Skąd : Irlandia
Join date : 07/03/2013
Liczba postów : 185

http://hibernia.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach