Hibernia
Zdecydowałem się zamknąć forum. Powodów tej decyzji jest naprawdę wiele, a głównym jest to, że więcej z tego nerwów niż radości. Też to pochłaniacz czasu.
Słusznym jest to, by nabrać dystansu do takiej formy rozrywki. Jednak to była fascynująca przygoda i może kiedyś się na to zdecyduję.
Wszystkim, którzy bawili się przez ten krótki okres czasu, pragnę podziękować.

Kilka słów o sukcesji

Go down

Kilka słów o sukcesji  Empty Kilka słów o sukcesji

Pisanie by Hibernia on Nie Mar 24, 2013 8:51 pm

Król przewodził zgromadzeniu wodzów (głów rodów arystokratycznych), stał także na czele armii i reprezentował królestwo w stosunkach międzyplemiennych. Ponadto, także sprawował liczne funkcje rytualne.
Uosabiał także swój lud, nie mógł mieć więc żadnej skazy na ciele i umyśle. Odpowiadał za pomyślność plemienia - osoba dobrego władcy gwarantować miał obfitość plonów, mleka, zwierzyny łownej, orzechów, a nawet płodność kobiet i zwierząt domowych. Król był uznawany za męża wszystkich kobiet, zatem inni mężczyźni byli w pewnym sensie jego zastępcami. Zatem każde pierworodne dziecko uważano za dziecko króla. Dzieci nieślubne otaczano opieką całego plemienia jako dzieci o pochodzeniu boskim lub królewskim.
W przypadku zaś nieurodzaju, suszy lub epidemii było wiadomo, że królem jest nieodpowiednia osoba. Władza królewska ograniczona była autorytetem i uprawnieniami druidów oraz wpływami wodzów rodów.
Celtowie nie uznawali zasady primogenitury (władzę dziedziczy najstarszy syn króla).
Król jest wybierany spośród męskich potomków wspólnego pradziada.
Wybór nowego władcy wiązał się z rytuałem zwanym tabhfheis: wybrany mężczyzna bądź druid spożywał mięso i rosół z ofiarnego białego byka, po czym układał się do snu, w trakcie którego czterech druidów śpiewało nad nim "słowa prawdy". Po przebudzeniu mężczyzna opowiadał, kogo ujrzał we śnie. Osoba, która pasowała do opisu zostawała królem.
Hibernia
Hibernia
Ionhar

Skąd : Irlandia
Join date : 07/03/2013
Liczba postów : 185

http://hibernia.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach