Hibernia
Zdecydowałem się zamknąć forum. Powodów tej decyzji jest naprawdę wiele, a głównym jest to, że więcej z tego nerwów niż radości. Też to pochłaniacz czasu.
Słusznym jest to, by nabrać dystansu do takiej formy rozrywki. Jednak to była fascynująca przygoda i może kiedyś się na to zdecyduję.
Wszystkim, którzy bawili się przez ten krótki okres czasu, pragnę podziękować.

Gospodarka

Go down

Gospodarka

Pisanie by Hibernia on Czw Mar 14, 2013 1:50 pm

Gospodarka w tych czasach opiera się głównie na uprawie roli oraz hodowli zwierząt. Chłopi pracowali na ziemiach należących do władcy danej krainy. W ten sposób płacili też pańszczyznę.
Chłopi uprawiali głównie jęczmień, owies, pszenicę, proso, żyto i rzepak. Żeby zapowiedz wyjaławianiu się ziemi stosowali tak zwaną dwupolówkę. Jedno pole obsiewano na przykład zbożem jarym lub ozimym a drugie ugorowano. W kolejnym roku uprawiano pole poprzednio ugorowane. Do swej dyspozycji mieli pługi i kosy.
Zebrane plony mogli zostawić dla siebie, ale ich nadmiar zwykle był sprzedawany.
Poza rolnictwem oraz hodowlą zwierząt można było zajmować się różnego rodzaju rzemiosłami. Oprawianiem skór, tkaniem, produkcją broni, ceramiki i innych niezbędnych do życia rzeczy.
Mieszczanie oraz kupcy podobnie jak chłopi byli zobowiązani do płacenia podatków. W przypadku tych pierwszych (mieszczan, kupców i rzemieślników) była to danina o stałej wysokości.
Jako, że złota i srebra było niewiele to obowiązywał handel wymienny, który miał miejsce na specjalnie przygotowanych targach i jarmarkach. Towary do nich docierały drogą wodną lub lądową. Chłopi mogli wymieniać się z kupcami towarami, którzy z kolei sprzedawali je innym. Zaś najniższą warstwą społeczną był plebs.

avatar
Hibernia
Ionhar

Skąd : Irlandia
Join date : 07/03/2013
Liczba postów : 185

Zobacz profil autora http://hibernia.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach