Hibernia
Zdecydowałem się zamknąć forum. Powodów tej decyzji jest naprawdę wiele, a głównym jest to, że więcej z tego nerwów niż radości. Też to pochłaniacz czasu.
Słusznym jest to, by nabrać dystansu do takiej formy rozrywki. Jednak to była fascynująca przygoda i może kiedyś się na to zdecyduję.
Wszystkim, którzy bawili się przez ten krótki okres czasu, pragnę podziękować.

Gospodarka

Go down

Gospodarka Empty Gospodarka

Pisanie by Hibernia on Czw Mar 14, 2013 1:50 pm

Gospodarka w tych czasach opiera się głównie na uprawie roli oraz hodowli zwierząt. Chłopi pracowali na ziemiach należących do władcy danej krainy. W ten sposób płacili też pańszczyznę.
Chłopi uprawiali głównie jęczmień, owies, pszenicę, proso, żyto i rzepak. Żeby zapowiedz wyjaławianiu się ziemi stosowali tak zwaną dwupolówkę. Jedno pole obsiewano na przykład zbożem jarym lub ozimym a drugie ugorowano. W kolejnym roku uprawiano pole poprzednio ugorowane. Do swej dyspozycji mieli pługi i kosy.
Zebrane plony mogli zostawić dla siebie, ale ich nadmiar zwykle był sprzedawany.
Poza rolnictwem oraz hodowlą zwierząt można było zajmować się różnego rodzaju rzemiosłami. Oprawianiem skór, tkaniem, produkcją broni, ceramiki i innych niezbędnych do życia rzeczy.
Mieszczanie oraz kupcy podobnie jak chłopi byli zobowiązani do płacenia podatków. W przypadku tych pierwszych (mieszczan, kupców i rzemieślników) była to danina o stałej wysokości.
Jako, że złota i srebra było niewiele to obowiązywał handel wymienny, który miał miejsce na specjalnie przygotowanych targach i jarmarkach. Towary do nich docierały drogą wodną lub lądową. Chłopi mogli wymieniać się z kupcami towarami, którzy z kolei sprzedawali je innym. Zaś najniższą warstwą społeczną był plebs.

Hibernia
Hibernia
Ionhar

Skąd : Irlandia
Join date : 07/03/2013
Liczba postów : 185

http://hibernia.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry


 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach