Hibernia
Zdecydowałem się zamknąć forum. Powodów tej decyzji jest naprawdę wiele, a głównym jest to, że więcej z tego nerwów niż radości. Też to pochłaniacz czasu.
Słusznym jest to, by nabrać dystansu do takiej formy rozrywki. Jednak to była fascynująca przygoda i może kiedyś się na to zdecyduję.
Wszystkim, którzy bawili się przez ten krótki okres czasu, pragnę podziękować.

Sytuacja kobiet

Hibernia :: Na luzie :: 

Go down

Sytuacja kobiet

Pisanie by Breanainn on Wto Maj 28, 2013 12:24 pm

Kobieta w dniu ślubu była przekazywana przez swoich rodziców czy krewnych przyszłemu małżonkowi, który zwykle zostawał przez nich wybrany. Przy zawieraniu małżeństwa, kobieta otrzymała od rodziny posag oraz od męża wyposażenie na wypadek wdowieństwa. Niezamężna kobieta była pod kuratelą swojego ojca, a po ślubie zaś przechodziła pod opiekę nowego małżonka. Taka kontrola nawiązywała głównie do podejmowania czynności prawnych. Kobiety nie mogły uczestniczyć w naradach plemiennych, a podczas rozpraw sądowych musiały być reprezentowane przez swojego męża, ojca czy innego krewnego płci męskiej. Zazwyczaj małżeństwa były aranżowane przez rodziny, by pogodzić dwa zwaśnione rody, dla bogactwa, czy też aby zapobiec rywalizacji albo nawet otwartej wojnie! Kobiecie narzucano obowiązki względem męża, jak i utrzymania pokoju między rodzinami. Panny wydawano zwykle od dwunastego roku życia do szesnastego. W ówczesnych czasach sytuacja płci pięknej była jednym słowem ciężka; uważane za opiekunki domowego ogniska, matki. Były matkami, żonami i gospodyniami, których zadaniem było dbanie o domostwo. Musiały także wychowywać dzieci i nie miały żadnych przywilejów, a także być stu procentowo posłuszne swojemu mężczyźnie. Kobiety żyjące w średniowieczu wydawały na świat średnio od pięciu do dziesięciu dzieci. Zdrada była karana śmiercią. Przypadki pobić małżonki nie były czymś zaskakującym, nie wspominając o gwałtach.
Co zatem mogły czynić kobiety? Pracować w rolnictwie, opiekować się zwierzętami, uprawiać warzywa czy produkować wełnę. Mogły również tworzyć odzież, gotować, sprzątać i sprzedawać plony na targach. Mogły wykonywać wszystkie prace poza oraniem. Zatrudniano je czasem do ważenia piwa albo wypalanie węgla. Jedynie kobiety z wyższych rodów miały życie lżejsze – nie musiały się niczym martwić, mając służbę. Kobieta pozbawiona kurateli męża, często była skazywana na potępienie i przyklejano jej łatkę ladacznicy. Musiała sama starać się o swoje utrzymanie, często pracując poza domem. Zarzucano jej złe prowadzenie się, gdy nie posiadała rodziny.
avatar
Breanainn
Ionhar

Skąd : Irlandia
Join date : 07/03/2013
Liczba postów : 185

Zobacz profil autora http://hibernia.forumpl.net

Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

Hibernia :: Na luzie :: 

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach